לקראת עסקת החטופים - איך משחררים מחבלים?

לקראת עסקת החטופים - איך משחררים מחבלים?
הנוהל לשחרור אסירים ביטחוניים נובע מעסקאות קודמות שנעשו בעבר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסירים ביטחוניים
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

הצד המשפטי ברקע עסקת החטופים: הממשלה צפויה לאשר הערב (שלישי) את העסקה לשחרור החטופים הישראלים בשבי חמאס שכוללת שחרור אסירים ביטחוניים פלסטינים. בישראל אין חוק הקובע את ההליכים טרם שחרור אסירים בעסקה, אלא נוהל שהוא תוצאה של פרקטיקה שנעשתה בפעמים קודמות - ועוגן מול בג"ץ.

 מגיל 10 חודשים ועד 18: שמות 39 הילדים החטופים בעזה

 יותר ממאתיים אזרחים וחיילים: רשימת החטופים המלאה

 הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

שמות האסירים בדרך כלל מתפרסמים לציבור 48 שעות לפני מימוש העסקה, הפעם זה ככל הנראה יקרה 24 שעות לפני. בזמן הזה מתנגדי העסקה יוכלו לעתור לבג"ץ. הדיון בנוגע לעתירות, אם כאלה יוגשו, לא צפוי להתקיים לפני יום חמישי - וההחלטה בדרך כלל מתקבלת תוך מספר שעות.

עד כה, מתנגדים לעסקאות שחרור מחבלים היו בעיקר משפחות של קורבנות המחבלים - במקרה הנוכחי יכול להיווצר מצב בו גם משפחות של חטופים אחרים יעתרו נגד.

בעבר, על אף עתירות שהוגשו, וככל הנראה יוגשו גם הפעם, הייעוץ המשפטי הגן על העסקה ובג"ץ לא התערב. זאת בשל העובדה כי בעניינים כאלו ההחלטה היא של הדרגים המדיניים, ובג"ץ לא בודק את שיקול הדעת שלהם. בנוסף, בעבר לא התערבו גם כשהיה מדובר בשחרור מחבלים עם דם על הידיים - ועל פי פרסומים לא יהיו כאלה בעסקה הקרובה. ‏יש גם אפשרות של דחיית העתירות על הסף, סיכוי נמוך לכך אם העותרים יהיו קורבנות או משפחות הקורבנות. 

במשרד המשפטים יעברו על שמות האסירים שעתידים להשתחרר מכיוון שיש צורך לעבור תהליך של הקלה בעונש או חנינה. אם מדובר במי שנשפט בבתי משפט אזרחיים - הנשיא הוא זה שיחתום על כך, אם מדובר במי שנשפט בבתי משפט צבאיים - אלוף הפיקוד יחתום על הקלה בעונש או חנינה.

הפופולריים