מאחורי הקלעים

שחרור בפעימות: עסקת החטופים המתגבשת - והמחלוקות

שחרור בפעימות: עסקת החטופים המתגבשת - והמחלוקות
גורם מדיני לכאן חדשות: "יש התקדמות במגעים לשחרור חלק מחטופינו, אך שום דבר לא סגור עדיין" • לפי עיתון אלאח'באר הלבנוני קיימת מחלוקת בין ישראל לחמאס לגבי מספר ימי הפוגת האש ובנושאים נוספים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיצג חטופים ירושלים
צילום: צילום: אורן בן חאקון, פלאש 90

הוול סטריט גורנל פרסם היום (שני) פרטים חדשים על עסקת החטופים. על פי העיתון חלק מעסקת החילופים תתבצע דרך מעבר רפיח. מקור מצרי מסר לעיתון כי האסירים שישוחררו לא יהיו קשורים לחמאס.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

לאחר שקבינט המלחמה התכנס אתמול, גורם מדיני אמר הבוקר לכאן חדשות כי "יש התקדמות במגעים לשחרור חלק מחטופינו, אך שום דבר לא סגור עדיין". כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. אותו גורם התייחס גם לדיווחים שפורסמו בתקשורת הערבית אמש, לפיהם הבוקר תיכנס לתוקפה הפסקת אש וכינה זאת "בדיחה".

בישיבת קבינט המלחמה אמש השתתפו גם ראש המוסד דדי ברנע, ומפקד המערך המודיעיני לאיתור חטופים ונעדרים אלוף במיל׳ ניצן אלון. לפי גורמים המעורים בפרטים, במסגרת העסקה צפויים להשתחרר ילדים ונשים, בתמורה להפוגת אש בת כמה ימים ושחרור של אסירות ביטחוניות ואסירים קטינים מהכלא הישראלי. כמו כן, השחרור ייעשה בפעימות במהלך הפוגת האש שעל פי אותו גורם מדיני, אורכה ייקבע בהתאם למספר החטופים שישוחררו.

בעיתון הלבנוני "אלאח'באר" פירטו על המכשולים במשא ומתן בנוגע לעסקת שחרור חטופים. לפיו, בחמאס דורשים חמישה ימי הפוגה ואילו ישראל מתעקשת על שלושה ימים. בנוסף, ארגון הטרור ביקש שחיל האוויר יפסיק את פעילותו המודיעינית בצפון הרצועה, אך בישראל הסכימו להפסיק את הפעילות רק בדרומה. כחלק מכך, ארה"ב וקטר הציעו שהפעילות תופסק לשש שעות, אך בחמאס סירבו. 

כמו כן, העיתון הלבנוני ציין כי צפויים להשתחרר 52 חטופים, נשים וילדים מתחת לגיל 18, ובתמורה חמאס דורש לשחרר את כל האסירות והקטינים מבתי הכלא הביטחוניים. עוד נכתב כי בחמאס דורשים שלא לעצור אותם לאחר ביצוע העסקה.

בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק אמר שארגונו וישראל קרובות להסכם. בשיחה עם רשת CBS, שהתקיימה בקטר, אבו מרזוק אמר שלפי ההסכם המסתמן, תהיה הפסקת אש זמנית בת חמישה ימים שבה ישוחררו 50 חטופים משבי חמאס, ובתמורה ישראל תשחרר 100 אסירים. אבו מרזוק טען שבחמאס לא יודעים היכן כל החטופים וייתכן שחלק מהם נהרגו בהפצצות. בכיר חמאס שב על הטענה המפוקפקת שחמאס לא הורה להרוג אזרחים, ואם אזרח חטוף נרצח - הרי שזה קרה בשוגג. אבו מרזוק האשים את ארצות הברית במצב עזה והוסיף שאם היא רק תרצה בכך, המלחמה יכולה להסתיים תוך דקות אחדות.

הפופולריים