הליברטריאן הראשון: חאבייר מיליי זכה בבחירות לנשיאות בארגנטינה

הליברטריאן הראשון: חאבייר מיליי הוא נשיא ארגנטינה החדש
הכלכלן בן ה-52 ידוע בדעות ואמירות שנויות במחלוקת - ונחשב תומך נלהב של ישראל • שר החוץ אלי כהן בירך: "מצפים לחנוכת השגרירות הארגנטינאית בירושלים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארגנטינה
צילום: מסך

ארגנטינה: המועמד הליברטריאני חאבייר מיליי זכה הלילה (ראשון) בבחירות לנשיאות המדינה. זו הפעם הראשונה בה נבחר ליברטריאן לראשות מדינה בעולם כולו. מיליי בן ה-53 הוא כלכלן ופרשן טלוויזיה וגם מוזיקאי חובב, ניצח את סרחיו מאסה שר האוצר מטעם מפלגת השלטון השמאלית "איחוד המולדת" שבשליטת משפחת קרישנר ששולטת במדינה זה 20 שנה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

המייסדים וממשיכי הדרך הרצחנית: הפנים שמאחורי חמאס

הנשיא החדש הוא תומך מובהק של ישראל וציין בעבר כי בכוונתו להעביר את שגרירות ארגנטינה לירושלים. אחרי שנים בהן ארגנטינה התקרבה לציר הרוסי-איראני, מיליי צפוי לשנות את מדיניות ארצו אחרי שהצהיר במסע הבחירות כי "ארגנטינה בראשותי תראה בארצות הברית ובישראל כבנות הברית המובילות שלה".

ארגנטינה היא מדינה בה 40% מהאוכלוסייה חייה מתחת לקו העוני והאינפלציה היא מהגבוהות בעולם. בהבטחות הבחירות של מיליי הוא הציע להחליף את המטבע המקומי בדולר, לסגור את הבנק המרכזי  - וכך גם את רוב משרדי הממשלה; ולהעביר את סמכויותיהם לגופים פרטיים.

הרב אליהו המרה, נשיא ועד הקהילות ורב קהילת "אמיה" בארגנטינה, אמר לאחר בחירתו של מיליי: "הקהילה במדינה מורכבת מאנשים שבחרו לכל אחד מהצדדים. מקווים שהכרעת הרוב תהיה לטובת מדינת ארגנטינה וטובת הקהילה היהודית, מהגדולות בעולם".

שר החוץ אלי כהן בירך את מיליי על בחירתו: "מצפים לעבוד יחד איתך לחיזוק היחסים בין ישראל וארגנטינה והעמקת הקשר בין העמים. מזמין אותך לבקר בהקדם בישראל, להמשך הדיאלוג בינינו ולחנוכת השגרירות הארגנטינאית בירושלים".

הפופולריים