הסיפור במספרים

כמה אזעקות יש ביום, כמה בשבוע ומתי כדאי להתקלח: כל המספרים

כמה אזעקות יש ביום, כמה בשבוע ומתי להתקלח: כל המספרים
הכמות הבלתי נתפסת של אזעקות ביום הראשון, הירידה בשבועות שאחרי והשעות "הרגועות" במהלך היום: ישראל תחת אש, הסיפור במספרים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כיפת ברזל משוגרת
צילום: רויטרס

המלחמה שנפתחה בבוקר שבת שמחת תורה, 7 באוקטובר, נפתחה במטח טילים כמותו לא ידעה ישראל. זמן קצר לאחר המטחים הכבדים של השעה 6:29, הלכו והתבררו ממדי המתקפה הרצחנית של חמאס כאשר כלי הנשק המרכזי שלהם עד כה – הרקטות – היו לא יותר ממסך עשן לפלישה אכזרית ל-22 יישובים וערים בדרום הארץ ולבסיסי צה"ל, שהסתיימה בטבח של כ-1,200 בני אדם ולחטיפה של כ-240 אנשים. מספרי האזעקות, כפי שמופיעים במערכת של אתר פיקוד העורף ועובדו על ידי אריה איזנמן, מסייעים לספר את הסיפור של השבת השחורה, אך מעבר לזה, הם מספרים גם את סיפור המלחמה כולה ואת התקדמות כוחות צה"ל בתוך הרצועה.

7 באוקטובר - היום הכי שחור

4,298 אזעקות הופעלו רק ביממה של 7 באוקטובר – הרבה יותר מכל יום אחר בהיסטוריית העימותים עם חמאס, הג'יהאד ואף חיזבאללה בימי מלחמת לבנון השנייה. למעשה, לכמות שיגורים דומה הגיעו בחמאס ובג'יהאד (בתוספת החיזוק מחיזבאללה בחזית הצפונית) רק אחרי כ-32 ימים.  

 

סימני ההיחלשות של חמאס - במספרים

כפי שהוכיחו ארגוני הטרור בעזה במהלך שומר החומות, צוק איתן, עמוד ענן ודומיהם, כושר השרידות שלהם ייבחן ביכולת להמשיך לירות לאורך תקופה ארוכה ולפגוע במשק ובחוסן של העורף הישראלי. במלחמה הנוכחית, בעיקר לאור הפעילות הקרקעית המאסיבית של כוחות צה"ל והכתישה האווירית שקדמה לה, קצב הירי הולך ופוחת משמעותית. בניגוד למבצעים קודמים, קצב האש של חמאס לא נובע רק מניהול אש חכם, אלא מפגיעה משמעותית ביכולות שלהם על ידי צה"ל.

גרף האזעקות בחלוקה לשבועות משקף היטב את המצב הזה: מ-1,700 אזעקות בשבוע הראשון (בניכוי יום הפתיחה), שנחתך בחצי בשבועות השני והשלישי וב-75% בשבוע הרביעי. בשבוע השישי למלחמה עמד מספר האזעקות על כשליש מהכמות של השבוע השני למלחמה.

 

כל הארץ עוטף עזה

על פניו, גרף אזורי ההתרעה לא מחדש הרבה כאשר יישובי העוטף ספגו את המאסה המכרעת, כשהעיר אשקלון (על כלל אזוריה: אזור התעשייה הדרומי והצפוני, אשקלון דרום ואשקלון צפון) סופגת את היקפי הירי המשמעותיים ביותר – בדומה לימי שומר החומות. הנתונים מראים כי בערי גוש דן הופעלה כמות אזעקות גבוהה יותר משל כלל יישובי קו העימות בגבול הצפון שחוו מתקפה ישירה מחיזבאללה. עד כמה כל הארץ הפכה לעוטף עזה ימחיש הנתון הבא: בחולון ובראשון לציון הופעלו יותר אזעקות מסך האזעקות בכמה מיישובי עוטף עזה כמו הקיבוצים יד מרדכי וארז או העיר נתיבות.


אז מתי כדאי להתקלח?

באילו שעות ביממה יורים הכי פחות? מהנתונים עולה שגם כאן 7 באוקטובר בולט בחריגותו כאשר בדרך כלל שעות הבוקר הן השעות "השקטות" יותר עם כ-10% מסך הכל האזעקות שהופעלו בכל רחבי ישראל. 30% מהירי מתבצע בין השעות שלוש בצהריים לשש לפנות ערב. ואילו 20% מהירי מתבצע בשלוש השעות שלפני (12:00-15:00) ושלוש השעות שאחרי (18:00-21:00). ומה לגבי התחושה שחמאס יורים כל שעה עגולה? ובכן, זה יותר מסתם תחושה וניתן לראות זאת גם בנתונים - כשאחוז גבוה מהשיגורים מתרחש בחמש הדקות הראשונות של כל שעה. 

הפופולריים